VÝBĚR KARLOVARSKÉHO KRAJE USPĚL NA LETNÍ OLYMPIÁDĚ

Pojďme společně po stopách letní Olympiády dětí v Českých Budějovicích. Kluci z Karlovarského kraje předvedli senzační výkony a přepisovali historii.

Psal se rok 2019 a letní Olympiáda dětí a mládeže mířila pod Ještěd. Liberec hostil letní Olympijské hry dětí. Tehdejší výběr Karlovarského kraje vedený Mírou Šnajdrem, Fandou Novohradským a Matějem Voborníkem usilovně skládal tým. A že bylo z čeho vybírat. V kraji mezi sebou válčily týmy Karlových Varů, Sokolova, Chebu, Ostrova, Toužimi a Chodova. Bylo tedy z čeho vybírat, tréninků se účastnilo přes 30 hráčů. Do finální nominace se tehdy probojovali hráči jako Josef Sedláček (Sparta Praha), Vilém Šmídl (Tatran Střešovice) Daniel Péc (Tatran Střešovice) Adam Zahraj (Karlovy Vary) Fathi Hedar (Sokolov) či hokejový reprezentant Dominik Rymon. Z Chebu potom výborný brankář Kryštof Kantor a agilní obránce Karel Pham. Někteří hráči dnes oblékají superligový dres. Karlovarský kraj naplnil roli černého koně turnaje, když poprvé v historii dokázal postoupit ze skupiny z posledního 4. postupového místa. Ve čtvrtfinále potom nestačil na vítěze celé Olympiády výběr Prahy, ovšem v bojích o konečné umístění brali kluci doposud nejlepší 6. místo.

"I po pěti letech na tento turnaj s většinou kluků a trenérů vzpomínáme, bylo to naprosto magické, když největší outsider z Karlovarského kraje hrál vyřazovací boje. Do dnes nás mrzí, že jsme nedokázali vytěžit více, tehdy si myslím, že jsme sahali po medaili. Tým byl výborně složen, v kraji byla obrovská konkurence. Bylo z čeho vybírat, v té době výborní hráči kteří by dnes patřili k nejlepším, zůstali doma. Tak velká byla konkurence. " vzpomíná na turnaj trenér Matěj Voborník.

Rok 2024 je ale naprosto odlišný. V kraji bojují především dva týmy, Karlovy Vary a Cheb. Velcí konkurenti, Cheb navíc s novou generací florbalistů kteří hrají teprve druhou sezónu. Ke kormidlu se dostává trenér Filip Moravec, který pamatuje předposlední 13. místo z poslední Olympiády a do realizačního týmu přibírá svého rivala Matěje Voborníka z konkurenčního Chebu. Trenéři mají v širší nominaci pouze 15 hráčů, navíc s nejmladším týmem tvořený převážně ročníky 2010. V nominaci pak figurují i dva mladší žáci, Jaroslav Moravec (Vary) a Dominik Richter (Cheb) oba r. 2011.

Karlovarský kraj míří do Českých Budějovic v roli jasného outsidera, s papírově nejslabším týmem na celém turnaji. Co předvedou hráči v následujících dnech, se bude již těžko někdy překonávat. Pojďme postupně.

První den narazí svěřenci Filipa Moravce a Matěje Voborníka na výběr Olomouckého kraje. Vyrovnaná hra v první polovině zajistila vedení 1:0 pro Karlovarský kraj. Výběr Olomouce postupným tlakem navyšuje počet střel na branku, kde ovšem zasahuje výborný Ondra Sykora. Smolná střela v poslední minutě zápasu od mantinelu rozhodne o remíze 1:1. Smutný závěr a zklamání, Karlovarský kraj sahal po třech bodech. To ještě netuší, že výběr Olomouckého kraje skončí na celkovém 3. místě a z Olympiády si odveze medaili.

Jen pár hodin dělí kluky od zápasu s Ústeckým krajem. Soupeř, který dokázal v přípravě necelý týden před Olympiádou porazit Karlovarský kraj vysoko 7:3, patří papírově k aspirantům na boje o nejvyšší příčky. Ústeckému kraji se nakonec celý turnaj silně nevydaří a to i za přispění překvapivého vítězství. Karlovarský kraj vítězí poměrem 6:1, Antonín Seidl zaznamenává hattrick. Dva body a premiérovou trefu přidává nejmladší člen týmu Dominik Richter.

"Byli jsme překvapeni z toho, co se odehrávalo na hřišti. Vlétli jsme do toho po hlavě, odvážně a spadlo nám tam snad všechno. Na střídačce jsme potom slavili každý gól a užívali si každý okamžik zápasu, vyšlo nám snad úplně vše." komentuje Matěj Voborník.

Třetí a poslední zápas dne proti Královehradeckému kraji. Vyrovnaný zápas, hra do zatažené obrany a stav 1:1, který trvá až do předposlední minuty zápasu. Po krásné akci rozhodují kluci zápas v závěru utkání a vítězí těsně 2:1. Z prvního dne tak mají 7 bodů a průběžné 2. místo ve skupině, což čekal opravdu málokdo.

Druhý den čeká na kluky nejtěžší krok. Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a domácí Jihočeši. Kluci ví, že k postupu ze skupiny musí v některém zápase bodovat. V prvním zápase narazí na velkého favorita celé Olympiády, Jihomoravský kraj. Na MČR starších žáků ovládl finále Hattrick Brno proti Bulldogs Brno. Nyní dva nejlepší mládežnické týmy stojí pospolu v jednom dresu proti Karlovarskému kraji. Absolutní dominance od začátku zápasu končí demolicí 11:2 a Jihomoravský kraj bere 3 body do tabulky. Kluci ví, že musí sebrat všechny síly, protože je čeká neporažený Středočeský kraj.

Středočeši vedou skupinu bez jediné prohry. Tým tvořený hráči Kladna a Mladé Boleslavi předvádí zatím nejlepší florbal ve skupině A. Roli favorita potvrzují od začátku utkání a vedou 3:0. Zdá se být rozhodnuto, ovšem přichází nejspíš klíčový moment celého turnaje. Trenéři posílají ve 2. polovině do hry zraněného Davida Tkáče, který otáčí skóre. Střílí kontaktní gól na 1:3, o minutu později skóruje na 2:3 Seidl, ihned po něm vyrovnává na 3:3 Tkáč a za 58 vteřin posílá Karlovarský kraj do vedení Seidl. 4 minuty stačily na obrat a Karlovarský kraj začíná psát svůj příběh. 13 vteřin před koncem uzavírá hattrick Tkáč který skóruje do odkryté branky. Jedno z největších překvapení turnaje se odehrálo právě v tomto zápase. Karlovarský kraj s 10 body definitivně postupuje do čtvrtfinále a zapisuje nový bodový rekord kraje v historii všech Olympiád.

S jistotou postupu čelí v posledním zápase kluci domácímu Jihočeskému kraji, který až možná překvapivě končí svou pouť v základní skupině. Soupeři se rozchází po remíze 1:1 s bodem, jediný gól vstřelil Jan Norek. Karlovarský kraj už ví, že ve čtvrtfinále vyzve favorita a budoucí vítěze celé Olympiády Prahu.

Do čtvrtfinále jdou kluci ve velké pohodě, ví, že nemají co ztratit. Praha od začátku potvrzuje roli favorita a hned v první minutě jde do vedení 1:0. První střela Karlovarského kraje a vyrovnávací gól, prosazuje se Antonín Seidl. Hned z další akce je gól a Karlovarský kraj jde k překvapení všech do vedení 2:1, po nahrávce Seidla se prosazuje Tkáč. První i druhá třetina je v režii Prahy, ovšem vedení drží Karlovarský Kraj. Praha vyrovnává na 2:2 z přesilové hry v závěru třetiny a následuje rozhodující moment celého zápasu. 30 vteřin před koncem rozehrává Praha standartní situaci po tečovaném balonku, který v hale kromě rozhodčího nikdo jiný neviděl. Otočená situace a nádherný gól posílá Prahu do vedení 3:2 těsně před koncem třetiny. Karlovarský kraj musí otevřít hru, bohužel v riziku inkasuje 3 góly v rozmezí 20ti vteřin a sen se hroutí. Praha potvrzuje svou dominanci a konečným výsledkem 10:4 postupuje.

"Zasloužená výhra Prahy, soupeř byl od začátku jasně lepší, ale víme, že nebýt situace z konce 2. třetiny, mohl být konec utkání úplně jiný a zázrak mohl být na světě." shodují se po utkání trenéři.

V zápasech o konečné 5.-8. místo už nedokázali bohužel kluci najít potřebnou motivaci, vytratila se týmová aura a nasazení, které kluky provázelo celým turnajem a po náročném čtvrtfinále prohráli oba své zápasy. Konečné 8. místo tak znamená historicky druhé nejlepší umístění, ovšem s velmi hořkým koncem.

Kluci reprezentovali hrdě Karlovarský kraj. Tým složený pouze z hráčů dvou klubů ukázal na turnaji velké srdce a my vám kluci děkujeme !